Pobierz podanie

OPINIE O NASZEJ SZKOLE


Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

Henryk Dyczek Magdalena Grzonkowska

Czytaj Dalej

SPIS TREŚCI

Punkty akupunktury, Płuca i Jelito Grube

Henryk Dyczek

Czytaj Dalej

Próbka

 

profesor J.R. Worsley - Biografia

            Profesor J.R. Worsley uważny jest za pioniera akupunktury pięcioelementowej w świecie zachodnim.profesor Worsley - fotografia

            Jack Reginal Worsley, znany jako “JR” urodził się 14 września 1923 roku w Coventry, Hrabstwo Warwick., Wielka Brytania.  Był synem inżyniera i to jego ojciec, który interesował się starożytną filozofią chińską, wzbudził zainteresowania syna akupunkturą. Do szkoły uczęszczał w Coventry. W wieku 14 lat podjął prace zarobkową w fabryce, zaś w 1939 roku, po wybuchu wojny, wstąpił do armii brytyjskiej.

            Po wojnie Worsley został fizjoterapeutą i zaczął studiować osteopatię, naturopatię i akupunkturę. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku podróżował po Tajwanie, Singapurze i Korei, gdzie studiował akupunkturę. Studia te sfinalizował doktoratem z akupunktury. Tamże zetknął się po raz pierwsze z akupunkturą pięcioelementową, która przyciągnęła jego uwagę, gdyż w swoich procedurach diagnostycznych brała pod uwagę stan fizyczny, psychiczny i duchowy pacjenta w celu określenia przyczyny zaburzenia stanu zdrowia.

            Po okresie studiów z nauczycielami akupunktury pięcioelementowej, Ono i Hsui, w 1955 roku, Worsley otrzymał stopień mistrzowski w akupunkturze pięcioelementowej. Rok później powrócił do Wielkiej Brytanii i otworzył Kolegium Tradycyjnej Akupunktury w Kenilworth, Hrabstwo Warwick. W okresie późniejszym założył wiele instytutów akupunktury pięcioelementowej, w tym Worsley Institute of Classical Acupuncture na Florydzie w 1988 roku.

            W 1971 akupunktura w Stanach Zjednoczonych zaczęła być popularna, a było to spowodowane oficjalnymi wizytami przedstawicieli rządu amerykańskiego w Chinach: Prezydenta Nixona oraz Sekretarz Stanu Henry Kissingera. W czasie odwiedzin James Reston dziennikarz towarzyszący przedstawicielom rządu amerykańskiego zachorował na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, które wymagało natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Reston był operowany na miejscu przez lekarzy chińskich, którzy go znieczulili dla potrzeb zabiegu chirurgicznego akupunkturą. Fakt ten stał się sensacją medialną i pomógł zaistnieć akupunkturze w Stanach Zjednoczonych.

            Od czasu opisanego wyżej incydentu sporo czasu poświęcano akupunkturze objawowej w środkach masowego przekazu. Jednakże akupunktura propagowana przez Worsley była oparta na anatomii i chińskiej filozofii, którą uczył i praktykował na całym świecie w wielu szpitalach.

            W latach siedemdziesiątych XX wieku popularność Worsleya była tak duża, że podróżował on do wielu krajów świata, gdzie wykładał akupunkturę na licznych seminariach i konsultował chorych.

            Pomimo dwóch ataków serca, Worsley nie przestał podróżować pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Europą. Dwa tygodnie przed śmiercią wciąż konsultował chorych. Zmarł w Miami, na Florydzie, 2 czerwca 2003 roku.

© Szkoła Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy.
Webmaster: Filip Zerbst email: sakupunktury[at]gmail.com